Web Tasarım Ne İşe Yarar? Neden Yapılır? Web Sitesi Neden Gereklidir ?

Web tasarımı nedir diye soranlara genel olarak içeriklerin düzenlenerek web sayfalarında ziyaretçilerine sunulması şeklinde cevap verilebilir. Web sitesi tasarımı birkaç noktadan önemlidir. Belirli bir konu üzerine veya çeşitli amaçlarla web sayfaları oluşturulabilir. Web sayfası oluşumu için kodlama, içerik düzenleme ve yayınlama işlemlerinin tamamına web tasarım adı verilir. Bu işlemleri yapan ve uzman olan kişilere web tasarımcı denilmektedir. 

Web tasarımı neden yapılır diye soracak olursanız en önemli noktanın güvenilirlik olduğunu belirtmek gerekir. Ticari amaçlı kurulan sitenin görünümü, müşterilerin güven duymaları için elzem olduğu belirtilir. Web tasarım aşamaları tamamlandığında arama motorlarında görünürlük artar. Ziyaretçi sayısında artış yaşanması muhtemeldir. Ziyaretçilerin siteleri tıklaması dışında sitede kalma süreleri de önem arz eder. Web tasarım bu kalma sürelerinin de artmasını sağlar.


Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım kodlama ilk aşamalardan biridir. Sitenin amacına dönük olmak üzere kodlama işlemi yapılır.  Kodlama öncesinde kodlamanın neye göre yapılacağı önemlidir. Markanın ya da sitenin kimlik unsurları belirlenmelidir. Logo, slogan gibi unsurlara göre renkler tercih edilir. Bu etkenler doğrultusunda gerekli görsel düzenlemeler yapılır. Web tasarım araçları kullanılarak bu görseller doğru yerlere konumlandırılır. Web tasarımı görünümü müşteriler için oldukça önemlidir.

Kodlama aşamasında JavaScript, HTML, CSS gibi kodlama dilleri tercih edilebilir. En bilinen Google ve Yandex arama motorlarının siteyi görünür kılması için bu diller kullanılmalıdır. İçerik yönetim sistemi olarak adlandırılan CMS ile sitenin sahibi, site içeriklerini güncelleyebilir. Web sayfası içeriği güncelleme işlemleri arama motorlarında kalıcı olmak açısından önemlidir.  CMS sistemi entegre edildikten sonra web sitesi test edilir ve daha sonra yayınlanır. 

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Görsel dünyada her şey zihni etkilemektedir. Ticaretin büyük bir oranı internet üzerinden döndüğü bir gerçektir. Genellikle ticari amaçla kurulan siteler görsel görünümü önemserler. Bunun temel hareket noktası, satış ve pazarlamada görsel duruşun etkili oluşudur. Bu nedenle web görsel tasarım dikkat gerektiren bir aşamadır. Tanıtım amaçlı kurulan siteler dahi kurumsal açıdan önemlidir. Web tasarımı kurumsallık için değer katan çalışmalardır. Özenli ve dikkatli yapılmalıdır. 
Sitelerin tıklanmalarının yanında sitelerde kalma süreleri de günümüzde önem kazanmaya başlamıştır. Bu doğrultuda web tasarım işlemlerinde yalnızca görsel değil web ara yüzü çalışmaları da önemlidir. Teknik açıdan hızlı sitelerde ziyaretçiler daha çok vakit geçirir. 

Web Tasarım Faydaları Nelerdir?

Web tasarım hizmetleri uzman kişiler tarafından dikkatle gerçekleştirildiği takdirde birçok açıdan fayda sağlar. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Markalar için farklı bölgelerde bulunan müşterilere ulaşmak için önemli araçlardır. Web tasarımı ile oluşturulan siteler mesafe fark etmeden her müşteriye kolaylıkla ulaşım sağlar. 
 • İmaj için oldukça önemlidir. Kurumsal imaja önemli katkı sağlar. Güvenilirlik ve bilinirlik açısından artı yönde etki yapar. 
 • Yenilikleri müşterilere bildirme kolaylıkla yapılacaktır. Tanıtım ve duyuru işlemleri rahatlıkla yapılabilir. 
 • Özellikle tanıtımda kullanılan çeşitli malzemelerden önemli ölçüde tasarruf sağlanacaktır. 
 • Web sitesi mağazalar gibi kapanmadığından 7/24 açık bir işletme fırsatı sunmaktadır.
 • E-ticaret için önemli kaynaklardır. 
 • Markanın profesyonel bir kimliği olması için dikkate değer araçlardır. 

Web Sitesi Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Önemli ve dikkat gerektiren ilk nokta anlaşılır ve amaca uygun olmaktır. 
 • İkinci ve en yaygın gerçekleştirilen unsur mobil tasarım yapılmasıdır. Daha çok kitleye ulaşmak için önemli hususlardan biridir. 
 • Ziyaretçi akışını en çok çeken birinci unsur SEO uyumu, ikinci unsur ise görsel tasarımdır.
 • Domain olarak bilinen alan adında doğru ve uygun olanı seçmeye dikkat edilmelidir. 
 • Ve en son husus her şeyde olduğu gibi web tasarım içerikleri de özgün olmalıdır. 
Profesyonel Kişisel ve ya Kurumsal bir web sitesi istiyorsanız yapmanız gereken destek talebi oluşturmanız ve istediğiniz özellikleri iletmenizdir, ilk anından son anına kadar web tasarım ekibimiz en iyi şekilde tasarlayacaktır.